2010. december 22., szerda

Házi csokimikulások karácsonyra

A belsejükben egy korábbi recepthez hasonlóan pirított kókusz, mandulavaj, lenmagliszt, sztívia és agávészirup, valamint aszalt vörösáfonya van. Nagyon finom és egészséges.

2010. november 18., csütörtök

További paleo, low-carb, gluténmentes finomságok

Az első képen megkíséreltem rekonstruálni a magyar pogácsát paleo módra. Mivel kelt tésztát paleo alapanyagokból képtelenség készíteni, a hajtogatott omlós tésztaalappal próbálkoztam. Fokhagymás-ricottás- pirított diós pogácsa lett belőle, sajnos rajtam kívül senkinek nem jött be. Nem baj, nem adom fel a kísérletezgetést. A másik képen édes, fánkszerű süti látható. Bármilyen hihetetlen is, semmilyen gabona, vagy gabonapótló (mandulaliszt, lenmagliszt stb.) anyag nincs a "tésztában". A sztívián és a vaníliakivonaton kívül natúr krémsajt, valamint tojássárgája, és habbá vert fehérje van benne. Sikerült a fánkszerű, rugalmas, puha állagot elérni vele. A lányok ugyan lekvárral ették (és ezzel elrontották az egész low-carb, paleo élményt), legközelebb viszont vagy aszalt ribizlit fogok a nyers tésztába beleszórni, vagy készítek hozzá házi, cukormentes nutellát. 


2010. október 5., kedd

Paleo (low-carb, update stb.) sütőtökpite


A tészta alapanyagai: mandulaliszt, kókuszliszt, kevéske lenmagliszt, és még kevesebb zabliszt, só, sztívia és vaj, és egy kevés jéghideg víz. A töltelék: tepsiben megsült sütőtök húsa összeturmixolva a következőkkel: tojássárgák, kókusztej és kókusztejszín, sztívia, mézessütemény fűszerkeverék, és kemény habbá vert tojásfehérje, mely utóbbit a legvégén, óvatosan keverünk bele a töltelékbe. Előmelegített sütőben közepesnél kisebb lángon tűpróbáig sütöttem. Kihűlve a legjobb fogyasztani. Tejszínhabbal a legjobb tálalni, ha valaki meg akarja engedni magának ezt a luxust.

Mellesleg a hétvégén elolvastam Schobert Norbi legújabb könyvét, melynek ez a címe: A kövér ember nem bűnös. Az írás színvonala az egy dolog, a tartalma miatt viszont nagyon hasznos lenne, ha minél többen olvasnák el. A könyv mellett szól, hogy három neves táplálkozástudományi szakértő is a szerző mellé állt. 

2010. szeptember 26., vasárnap

Paleo édesség a spanyol konyhából

Csak utólag jöttem rá, hogy ez a recept mennyire beleillik a paleolit étrendbe. A spanyol neve: Gató d'Ametlla. Tegnap spanyol napot tartottunk itthon, a csirkéről, melynek neve Viva Madrid Spanish Chicken, és melynek receptjét az allrecipes.com-ról szedtem le, most fotóm nincs, de nagyon finom lett. Datolya kell hozzá, és az bolondítja meg az egészet.
Az édesség eredetileg Valldemossából származik, és egy nagyon egyszerű mandulatorta. Szivacsos, rugalmas, még akár kenyéralapnak is tökéletes lenne, úgyhogy mindenképpen fogok vele kísérletezni. Az ízvilága kevésbé izgalmas, muszáj vagy valamilyen fagylalttal, vagy mártással enni, hogy ne legyen olyan nyögvenyelős. Mi sztíviával és kókuszkrémmel kikevert natúr krémsajttal ettük, amibe aszalt gyümölcsöket szórtam. Érdekessége, hogy ehhez a tésztához semmiféle zsiradékot nem kell hozzátenni, a mandulában és a tojássárgájában található olaj/zsír bőven megzsírozza a sütit. Szilikonformában sütöttem, így kivajazni sem kellett a sütőedényt. Ilyen jópofán összegyűrődött a teteje, miután kivettem a sütőből:


Rengeteg tojás kell hozzá, a recept szerint nyolc, szétválasztva. A másfél pohárnyi cukrot xilittel és sztíviával pótoltam (került bele egy kis gyümölcscukor is, mert nem volt itthon elég xilitem, a sztíviával viszont nem lehet visszaadni, vagy helyettesíteni a szükséges cukorkonzisztenciát). 1-1 teáskanál fahéj, és reszelt citromhéj  kell még bele, ezenkívül fél teáskanálnyi vaníliakivonat. A legfontosabb hozzávaló: 2 pohárnyi, kávédarálóban őrölt, blansírozott mandula.
A sárgákat, és a cukrot habosra kell verni, utána a masszába kell keverni az ízesítőket, végül a mandulát. Nagyon sűrű masszát kapunk.
A fehérjéket célszerű szódabikarbónával felverni, de nem kell teljesen keményre, ha beleteszünk és kiveszünk belőle egy kiskanalat, akkor kis csúcsocskát kell, hogy képezzen maga után. Nagyon óvatosan, és lassan, kis adagonként kell összekeverni a mandulás masszába.
Gázsütőben 4-es fokozaton kell 30 percig ill. tűpróbáig sütni, közben a sütőt nem szabad nyitogatni.
A formából nagyon könnyű kivenni, és ugyanígy nagyon könnyű felvágni is. Nem morzsálódik, nem szakad, tortaalapnak is kitűnő.

2010. szeptember 18., szombat

Gombaszárítás

Az egyik leszedte, a másik bevizsgáltatta, a harmadik megszárította az aszalógépével, és majd többen mindet megeszik. Szárított őzlábgomba házilag.
Az aszalógépben a friss gomba:


Aszalás után a kész csomag. Szárítva is nagyon aromás az illata.

2010. szeptember 17., péntek

Macskaprojekt - Patyi megérkezik

Hogy Rozi ne legyen egyedül naponta 8-9 órákat, miután elkezdődik az iskola, eldöntöttük, hogy szerzünk neki egy kis havert, akivel elhancúrozhat és összebújhat, ha akar. Kézenfekvő megoldásnak tűnt, hogy a kis féltestvérét is elhozzuk az első gazditól, akivel egy néhánynapos összeeresztés során (az első gazdinál volt vendégségben, amíg mi nyaraltunk) újra nagyon megbarátkozott. Patyi első másfél-két napja nagyon nehéz volt nálunk, szegény nagyon félt - mindenkire, még Rozira is fújt. A második naptól viszont már otthonosan mozgott nálunk, és újra elkezdett játszani Rozival. Azóta is nagy a barátság, egy tálból esznek-isznak, egy alomtálat használnak, és együtt verik le a szobanövényt a lányok komódjáról. Patyi nagyon édesen dorombol, ő egy kicsit cicásabb (:-)), mint Rozi, jobban elvan a karjainkban, és nagyon szeret cicapuszit adni.

Megy a hancúrozás:
Még Blanka kezében is gyúrják egymást:
A zöldszemű szörnyek!
Édes az álom a lányok kanapéján:
A Scientific American egyik online kiadásában olvastam, hogy a macskák nemcsak akkor dorombolnak, ha jól érzik magukat, vagy finom falatokra vágynak a gazditól, hanem akkor is, amikor valamiféle betegségben szenvednek. A 25 és 110 Hz közötti frekvenciájú rezgés, amit a dorombolásukkor kibocsátanak gyógyító folyamatokat indít be a szervezetükben. Tehát a dorombolás öngyógyító jelenség is. Ebből már könnyen magyarázható az is, miért hat az emberre megnyugtatóan, és miért oldja a stresszt és csökkenti a vérnyomást egy cica jelenléte és a vele való bensőséges kapcsolat.

2010. szeptember 16., csütörtök

Macskaprojekt - Újabb Rozifotók

Nagyon vidám az élet kismacskával. Pláne, ha kettő is van belőle. De most még maradjunk csak Rozinál néhány fotó erejéig.

Édes az álom Blankával:

Tigrisjelmezben:

Mindenhová felmászik (tarzankodik):

Púposít:

Szemérmetlen pózban szunyókál Zsófi ölében:

Minden táska és szatyor nagyon érdekli. Ez itt Blanka iskolatásjáka, benne a bizonyítványával:

A madarak továbbra is nagyon érdeklik:

Szeretne velük mancsot fogni. Bizonyára:

2010. szeptember 15., szerda

Macskaprojekt 2. - Rozi kalandjai

Édes fotók Roziról.
Van neki játékegere:
Mindenhová bebújik:
Rozi ásít:
Szereti (Szeretné) a madarakat:
Délutáni alvás a kacsával:

2010. szeptember 14., kedd

Macskaprojekt 1.

Rozika júliusban érkezett hozzánk. Nehéz újszülöttkorán a gondos első gazdi szerető kezei segítették át. A születése utáni harmadik napon ugyanis anyukája (Schrödinger - van is valahol róla egy kép alább. A rakás alján Rozi látható miniatűrben) szőrén-szálán eltűnt. A három kicsi anyatej és puha melegség nélkül maradt. A gazdi rohant velük az orvoshoz, ahol megállapították, hogy amellett, hogy mesterséges táplálásra szorulnak, komolyan betegek. Az állatorvosék nagy nehezen kikezelték őket, és a gazdi is mindent megtett, hogy jó pótanyukájuk legyen. Közben az állatorvosnál a három kicsi mellé befogadott egy negyedik cicababát, úgyhogy újra népes lett a cicacsalád.

Ezen a képen Rozika ebédel:


Ezen a képen Rozi és a negyedik, örökbefogadott kiscica, Patyi látható:

A következő kép már nálunk készült a nyáron. Ilyen szépen kikupálódott, de még mindig nagyon nünüke:

Ez pedig a mai állapota körülbelül négy és fél hónaposan.
Lesz folytatás, a sztorinak még nincs vége.

2010. augusztus 7., szombat

Thai - vietnámi paleobarát tavaszi tekercs

Hogy mennyire paleobarát ez az étel, azt mindenki döntse el magának. Egy biztos, gluténmentes, és a rizspapír, ami összetartja a tölteléket, olyan vékony, hogy szinte alig észrevehető.
A ízesítők: kókuszolaj, szezámolaj, thai curry, rizsecet, thai halszósz, thai piros chilipaszta, és barnacukor helyett egy negyed csipet sztívia.
Alább: gyömbér, hagyma, fokhagyma, csirkemell, szűzpecsenye és julienne-re vágott sárgarépa, cukkíni, piros paprika, spenót.
A hozzávalókat hirtelen keverve-sütve kell elkészíteni, majd az egy percre meleg vízbe beáztatott rizspapírba betekerni.

Tálalás: apróra vágott pirított mandulával és thai szilvaszósszal (házi készítés). Nagyon jól megy hozzá az ananászos chiliszósz is, ezt készen vettem.




2010. július 21., szerda

Fagyirecept közkívánságra

Az alábbi fagyi korrigált receptje a következő (az eredeti hozzávalók után zárójelbe tettem az én általam használt hozzávalókat):

Hozzzávalók a vaníliafagyihoz: 3 csésze (1 csésze = kb. 2.2 dl) zsíros habtejszín (kókusztejszín és zabtejszín vegyesen). 1 csésze teljes tej (laktózmentes tej). ¾ csésze cukor (1 csapott teáskanál sztíviapor és kb. 2 evőkanál xilit). Ízlelgetni kell majd a fagyit főzés közben, lehet, hogy ez az arány valakinek túl édes, másnak meg kevésbé az. 4 tojássárgája felverve. 2 teáskanál vaníliaaroma (én saját készítésű vaníliaesszenciát tettem bele).


Hozzávalók a Mogyoróvajas szószhoz: ½ csésze mogyoróvaj (mandulavajkrém, ennek receptjét is alább közlöm), ½ csésze zsíros habtejszín (zabkrém vagy kókusztejszín), 2 ek light kukoricaszirup (1/2 ek sztívia, 1 ek xilit – de ez is inkább ízlés szerint), ¼ csésze barnacukor (ez elmarad).

Elkészítés: A tojássárgákat a sztíviával és xilittel gőz fölött sűrűre főzzük (vigyázat, nem szabad felforralni, mert akkor rántotta lesz az eredmény), majd szép lassan hozzáöntjük a tejszíneket, a tejet és a vaníliaaromát. Sűrű állagúnak kell lennie. Hagyjuk, hogy kihűljön, közben elkészítjük a mandulavajas szószt: lassú tűzön felforraljuk az összekevert hozzávalókat. Ezt a masszát is hagyjuk kihűlni, majd kanalanként felváltva tesszük bele a fagyigépbe vagy a fagyasztóba kerülő műanyag dobozba a két masszát. Ha nem fagyigéppel készítjük el, akkor óránként át kell keverni a fagyimasszát, hogy egyenletesen fagyjon meg.

Mandulavajkrém készítése: 240 g (3x 80 g-os ) pirított, hántolt sós mandula, kb. 2-3 evőkanálnyi mandulaolaj, kb. ½ mokkáskanál sztíviapor és mellé ízlés szerint 1, maximum 2 teáskanál xilit. Elkészítés: a mandulákat nagyon alaposan összedaráljuk, majd lassabb fokozaton folyamatosan hozzáadva a mandulaolajat tovább verjük. Az állaga sűrűbb kell, hogy legyen, mint a mézé, kenhető, viszonylag sűrű krémet kell, hogy kapjunk. Ha nagyon sűrű, akkor még verjünk bele olajat. Ha megvan a kívánt állag, verjük bele az édesítőket. Ízre kellemesen, de nagyon enyhén sós-édes kell, hogy legyen. Egyik irányba sem tolódhat el az íze.

Sok sikert és jó étvágyat! :)

2010. július 17., szombat

Egészséges paleolit fagylalt


Mandulavajkrémes vaníliafagylalt. Az eredeti recept neve: Peanut Butter Swirl Ice Cream, és itt található. A tejet és tejszínt zabkrémmel és kókusztejszínnel helyettesítettem, a cukrokat pedig sztíviával és xylitollal. Mogyoróvajkrém helyett házi mandulavajkrémet készítettem. Teljesen paleolit édesség, és még azoknak is nagyon ízlett, akik nincsenek oda az ún. "egészséges" ételekért.

2010. május 30., vasárnap

Vegan és paleolit

Párolt spenót pisztáciás krémben. A tetejére tandoori masala fűszerrel együtt pirított hagyma- és fokhagymadarabok kerültek. A pisztáciás krém: összetört sós-pörkölt pisztácia és zabkrém.

2010. május 22., szombat

Legújabb főzések

Először is, ezt a lányok készítették, pizza sajátkezűleg, a tésztát is ők gyúrták. Nemcsak látványos, nagyon finom is lett. (Bevallom, a konyhamalac én voltam...)

Alább: gluténmentes kenyéralap indiai fűszerekkel és kesudióval. Nagyon egzotikus íze lett, még az olaszos (aszalt paradicsomos, sokmagos) kenyérnél is finomabb.

Ez itt pisztáciás csirke. Karamellizált hagymán jól átpirítottam a csirkemelleket ill. -combokat. Utána kevés vízzel felöntve pároltam még egy órán át. A csirkét előtte besóztam és apróra vágott chilivel szórtam meg. Feleslegesen kapott még néhány csipetnyi narancsos kacsa fűszert, anélkül is tökéletesen ízletes lett volna, ugyanis a pisztácia elégséges ízt kölcsönöz az ételnek önmagában is. Amikor már megpárolódott a hús, az előzőleg a héjától megfosztott sós-pörkölt pisztáciát durvára daráltam, majd tejszínnel kevertem össze, és ezzel sűrítettem be a hús szaftját. Nagy siker volt.


Ez itt sós muffin zabpehely liszttel készítve. A szokásos kevert tészta alapanyagokon kívül pörkölt fenyőmag, olívabogyó és medvehagyma került bele. Lazackrémmel, tormával tálalva volt igazán finom, valamilyen sós krém nélkül nyögvenyelős lett volna. Fetakrémmel is jó még.

És ez itt egy másik sós muffin: jól átpirított kolozsvári szalonna és virsli apróra darálva, egy kis chili, reszelt trappista sajt és fetasajt került bele. A tetejére is hagytam szalonnapörköt illetve pirított szotyolát.

2010. május 11., kedd

2010. május 7., péntek

Jelentés a sütőből

Betöltésre váró képviselőfánkok a tepsiben.

A klasszikus gluténmentes, alacsony GI-s kenyerem lenmagliszt, szezámmagliszt, mandulaliszt, kókuszliszt és nyílgyökérliszt keverékéből. A következő dolgok keveredtek még bele a kötőanyagokon kívül: aszalt paradicsom, pirított szotyola, fenyőmag, fokhagyma, fekete olívabogyó és medvehagyma.

2010. április 10., szombat

A holnapi választás margójára

"...jobb és bal: ki csak fölfelé tör? (...)
Ki állíthat
jobbra vagy balra engem?
Labdázzatok, mindenkié vagyok!
Csak majd az Isten
ha az ítélet trombitája szól,
állítand jobbra vagy balra.
A többi játék. (Noha sírnom kell rajta.)"

Babits Mihály: Jobb és bal

2010. február 28., vasárnap

Répatorta sajtkrémmel

 
Hihetetlenül finom lett: a recept kiváló. Tettünk még a tésztába mazsolát, de egyébként pontosan követtük az utasításokat (Zsófival és Blankával közösen készítettük). A torta tetejére krokant mogyoró került.

2010. február 19., péntek

Csokiba rejtett finomság

 
Ha nem is paleolitédesség (a csokoládé nem igazán engedélyezett), de ugyanúgy kímélő, gluténmentes és egészséges tápanyagokat tartalmaz. Nagy mennyiséget ebből sem ajánlott fogasztani. 
A kuglófformában elkészített édességet ez és ez a recept ihlette. Annyit módosítottam, hogy a finomság aljára még szórtam egy kis aszalt áfonyát. A mini kuglófformákat két rétegben 75%-os feketecsokoládéval kentem be. Mikor néhány percnyi fagyasztás után a csokoládébevonat megszilárdult, a közepükbe kanalaztam a következő, előzőleg alaposan kikevert tölteléket: házilag készített mandulavajkrémmel kevert pirított kókuszreszelék + 1 evőkanálnyi lenmagőrlemény + sztívia és agávészirup. A mandulavajkrémes massza tetejére kerültek az aszalt vörösáfonyadarabok. Így nézett ki az utolsó előtti művelet után:

  
 Miután ezzel megvoltam, ráöntöttem a maradék felolvasztott csokoládét, hogy az egészet befedje. Félórát a fagyasztóban pihentettem, hogy a csoki minél hamarabb megszilárdulhasson. Ezután a minikuglófokat a szilikonformából kiborítottam, és mielőtt nekikestünk volna, félbevágtam őket. Nemcsak a látvánnyal, de az ízével is nagyon elégedettek voltunk. Jól néz ki, mi? Gasztroajándéknak is kitűnő.
 

2010. február 17., szerda

Túrós pogácsa

Mostantól beiktatom az "egészségtelen táplálkozás" nevű címkét. Ez a pogácsa méltán érdemli meg ezt a címet, viszont eszméletlen finom. Egyetlen erénye, hogy margarin helyett kacsazsírral készült. És az, hogy Zsófival csináltuk.