2009. március 28., szombat
Csobánczy
Csobánczy.
2009. március 26., csütörtök
You just haven't earned it yet baby
If you're wondering why
You just haven't earned it yet, baby
2009. március 24., kedd
A neurális WiFi
Az idegtudománnyal foglalkozó tudósok véletlenül fedezték fel a tükörneuronokat 1992-ben, amikor egy majmokkal foglalkozó kísérlet során azt próbálták kideríteni, hogy az agy milyen területei felelősek az egyes egyszerűbb mozgások irányításáért. Alapos vizsgálatokkal kiderítették, hogy a mozgatásért felelős idegsejtek között van egy csoport, ami az adott mozdulat megfigyelésekor is aktív: már csupán valamilyen mozdulatsor látványa kiváltja ezeknek az idegsejteknek az ingerületét. A kutatók ezeket az idegsejteket ezért tükörneuronoknak nevezték el.
További kísérletek során fény derült arra is, hogy ugyanezek a neuronok játszanak aktív szerepet a gyermekkori tanulási folyamatokban, különösen az utánzásos tanulás során. A gyerekek ugyanezen idegsejtek aktív munkájával sajátítják el a társas viselkedési készségeket is.
A tükörneuronok bonyolult rendszere lehetővé teszi, hogy a másikkal való együttérzés során a két ember agya között egyfajta híd épüljön. Daniel Goleman nagyszerű Társas intelligencia - az emberi kapcsolatok új tudománya c. könyvében leírja, hogy a nevetés a legrövidebb távolság két agy között: megállíthatatlan „ragály”, amely azonnali összeköttetést hoz létre. Mikor két ember együtt nevetgél, a kötelék szorosabbra fonódik közöttük. Minél nagyobb szinkronitásban vannak, minél boldogabbnak érzik magukat egymás társaságában, annál erősebben „rezonálnak” egymással.
Ehhez kapcsolódik a kutatások további eredménye, mely kimutatta, az autista egyéneknél rosszul működik a tükörneuronrendszer, és ez hozzájárulhat ahhoz, miért nem reagálnak megfelelően mások viselkedésére.
A fentiekből számomra az következik, hogy ha a tanulási folyamatokban is aktívan részt vesznek a tükörneuronok, akkor maga az empátiakészség is fejleszthető. Ez tehát azt jelenti, ha van (ön)motiváció, kívülről is tudjuk irányítani a saját neuronjaink működését. És máris itt vagyunk a „nurture vs nature” (az öröklött vagy tanult képességek határozzák meg inkább egy ember viselkedését) nagy kérdésénél...
Szívesen olvasnék egy tanulmányt arról, mennyire intenzív a tükörneuronrendszer munkája szöveges üzenetek (kép és hang nélküli online társalgás) váltásakor, amikor legfeljebb csak szmájlik állnak rendelkezésre a mondataink mögötti érzelmek közvetítéséhez, és sokszor csak a saját képzelőerőnkre hagyatkozhatunk a másiknak a szavakon túli fizikai reakciói felmérésében.
Erre Daniel Goleman fent említett könyvében csak egy mondatban tér ki: „Az internet világából hiányzik az a fajta visszajelzés (arckifejezések, hangtónus stb.), melyre az orbitofrontális kéregnek (erről bővebben később fogok írni - Zs.) szüksége van ahhoz, hogy társas érintkezés során a helyes nyomon maradhassunk.”
2009. március 23., hétfő
Szélsőbaloldali terrorizmus a '70-es években
2009. március 22., vasárnap
Képviselőfánk
2009. március 19., csütörtök
Mi is az a térdhegedű?
A viola da gamba nagy mestere a francia Marin Marais (1656-1728) volt, aki a Napkirály, később pedig XV. Lajos udvari zenészeként is dolgozott a híres Lully és Saint-Colombe mellett. Fő műve az az ötkötetes gyűjtemény, melyben gambaművei találhatók. Marais elmélyült zenéje, melyben a legkülönbözőbb hangulatok lefestésével próbálkozott, kivételes érzékenységről árulkodik. Ennek méltó illusztrációja a „Sonnerie de Ste-Geneviève du Mont-de-Paris” (A párizsi Sainte Geneviéve harangjai) c. darab, melyet a gamba virtuóz játéka és a lüktető, nyugtalan ritmus tesz egyedülállóvá.
Alain Corneau Minden áldott reggel (Tous les matins du monde) című, 1991-ben készült filmje Maraisnak állít emléket Gérard Depardieu és fia, Guillaume Depardieu főszereplésével.
Íme egy részlet a filmből, melyben egy percre gyönyörködhetünk a gamba hangjában.
2009. március 18., szerda
Émile és a nők
Émile Durkheim írt egy könyvet, amelynek az a címe, hogy Az öngyilkosság. Most ezt nem vágom pontosan, de mintha doktori disszertációnak készült volna. Ehhez képest elég jól sikerült. Nem tudom, hány doktori disszertáció határozta meg egy tudomány későbbi fejlődési irányát annyira, mint ez a munka. A könyvnek nem is az öngyilkossággal kapcsolatos elmélet a lényege, noha ezt is be kell nyalnia minden szociológia szakos hallgatónak, hanem az a módszertani megközelítés, amellyel a témát vizsgálja, és amely páratlan a szociológia addigi történetében. A mű 1897-ben íródott, a XIX. században pedig a szociológia még igencsak gyerekcipőben járt olyan szempontból, hogy inkább a filozófiához hasonlított, semmint egy önálló, saját kutatási területtel, saját módszertannal és saját, elismert egyetemi tanszékekkel rendelkező tudományhoz. Ekkoriban még a legtöbben, akik a témáról írtak (Comte, Spencer, Marx stb.) inkább csak "a társadalom, ahogy azt Móricka elképzeli" megközelítést alkalmazták.
Durkheim volt az első, aki elkezdte ezt a filozófiai héjat lehámozni és gyakorlati tudománnyá változtatni a szociológiát. Ennek az első lépéseit pedig ebben a művében tette meg. Rendszerető, tüchtig ember volt, ezért azt mondta, hogy nem lehet társadalomról csak úgy, kávéházi stílusban fecsegni, hanem meg kell határozni a vizsgálandó tárgyat, pontosan körül kell írni, nem elégedhetünk meg a hétköznapi fogalmakkal, mert azok sokszor félrevezetőek, sok különböző jelentés tapad hozzájuk, ezért nem egyértelműek. Az így meghatározott fogalmakat lehet csak vizsgálni, méghozzá úgy, hogy előbb hipotéziseket állítunk fel, majd ezeket empirikus úton ellenőrizzük. Ehhez pedig adatokra lesz szükségünk. Az öngyilkosság azért lett klasszikus, mert ezt a vizsgálati elvet először alkalmazta, és sokaknak bejött. Végre volt önálló módszer, aminek hiánya meglehetősen frusztráló egy zsenge tudomány számára. Ekkor kezdett tehát a szociológia összefonódni a statisztikával. A könyvben ennek megfelelően egy csomó táblázat és ábra van, Durkheim könyörtelenül cáfolja e kérlelhetetlen számok tükrében kora filoszainak az öngyilkosságról alkotott elméleteit. Igazi kockafejű benyomását kelti, és logikus lépésekben jut el saját öngyilkosságtípusaiig, amelyeknek ismertetésétől most - szerencsétekre - eltekintek.
Hogy Durkheim azért mégis hús-vér ember volt és nem az első, dokumentálatlan számítógép, arra a könyv végén derül fény, amikor is rátér arra a kérdésre, hogyan lehetne a különféle öngyilkosságfajtákat visszaszorítani. Szépen halad előre, takarítja el az útból a szemetet, amíg egyszer csak falba ütközik:
"Egyfajta öngyilkosságot nem tudunk... megállítani, a házassági anómiából fakadót (az anómia szintén Durkheim fogalma, amely nagyon durván a változó társadalomban meggyengülő értékek és normák miatt bekövetkező talajvesztést jelenti; ez az öngyilkossághoz vezető egyik ok - eszedtokja). Úgy látszik, hogy itt megoldhatalnan ellentmondással van dolgunk... A házassági anómiából eredő öngyilkosságok számának csökkentésére az egyetlen mód: megnehezíteni a házasság felbontását. A problémát azonban az teszi rendkívül zavaróvá, szinte drámaivá, hogy ha ezen a módon csökkentjük a férjek öngyilkosságát, elkerülhetetlenül növeljük az asszonyokét. Vajon szükségszerű-e feláldoznunk az egyik nemet (a nőre gondol, természetesen - eszedtokja), nincs más megoldás, mint kiválasztani a két rossz közül a kisebbet? Nem látom be, hogy volna más kiút is, annyira nyilvánvalóan ellentétesek a házasfelek érdekei. Minthogy az egyik félnek (a férfinak - eszedtokja) elsősorban szabadságra, a másiknak (a nőnek - eszedtokja) pedig fegyelemre van szüksége, a házasság intézménye nem lehet egyformán hasznos mindkettőnek." Az, hogy a válás csökkenti a férfiak öngyilkossági hajlandóságát és növeli a nőkét, amiatt van, hogy "a nemek nem egyformán vesznek részt a társadalmi életben. A férfi tevékenyen benne él, a nő viszont lényegében távolról szemléli. Emiatt a férfi sokkal nagyobb mértékben társadalmi lény, mint a nő."
Hoppá! De lesz ez még cifrább is, úgyhogy női olvasóimat megkérem, kapaszkodjanak hajcsavaróikba, folytatjuk a pedáns Durkheim gondolatmenetét:
"Azt természetesen semmiképpen sem tételezhetjük fel, hogy a nő valaha is alkalmas lesz arra, hogy a férfiéval azonos funkciókat töltsön be a társadalomban..." - írja, majd jön a verdikt: "Ami azokat illeti, akik haladéktalanul egyenlő jogokat követelnek a nőnek a férfiéval, ők elfelejtik, hogy századok munkájának eredményét nem lehet egyik napról a másikra kiküszöbölni, s hogy ezenkívül ez a jogi egyenlőség mindaddig jogosulatlan, amíg ennyire szembetűnő a pszichológiai egyenlőtlenség."
Sokat nem akarok hozzátenni a dologhoz, akár lehet legyinteni is az egészre, vagy azt mondani, hogy lám-lám, a tudósok (szociológusok) sem tudnak koruk normáitól távolságot tartani. Ne feledjük, hogy pl. a rabszolgaságot is csak az 1865-ben befejeződő polgárháború törli el Amerikában - ez mindössze harminc évvel Az öngyilkosság keletkezése előtt történik. Ennek fényében egy kis nemi megkülönböztetés igazán semmiség. Az akkoriban éledező szüfrazsett-mozgalom valószínűleg bökte Durkheim csőrét, és ezért helyezett el egy oldalvágást a műben. A dologban csak az a vicces, ami miatt a hosszú bevezetőt írtam: hogy pont Durkheim, és hogy pont ebben a művében. Hát Émile, ha még hallod odafent, van egy kis gond: ehhez a részhez elfelejtettél állításaidat alátámasztandó egy-két táblázatot mellékelni.
2009. március 17., kedd
kép
2009. március 16., hétfő
Ada Lovelace, a számítógépes programozás anyja
Az 1815-ben született Ada sosem látta édesapját, aki nem sokkal lánya születése után elhagyta a családot. Lady Noel Byron, Ada édesanyja nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy leánya komoly szakemberektől kapjon képzést, akinek matematikai tehetségét tanítói korán fel is fedezték. Ada egyébként nemcsak a matematikában, logikában és geometriában jeleskedett, hanem járatos volt a zenében és irodalomban is. Egész fiatalon tagja lett a Kékharisnyák társaságának, itt ismerkedett meg az ismert női matematikussal, Mary Fairfax Somerville-lel. Rajta keresztül találkozott Charles Babbage-dzsel, az úgynevezett differenciálgép, majd az analitikus gép – ősszámológépek - tervezőjével. Az analitikus gép gondolata felkeltette Ada érdeklődését, aki innentől fogva haláláig Babbage közeli munkatársaként dolgozott a gép megtervezésén. Ada 1843-ban olyan programokat - „ősszoftvereket” - dolgozott ki a géphez, melyeket lyukkártyákon tároltak volna. (A gép technikai problémák miatt sosem épült meg.)
Az analitikus géppel kapcsolatos jegyzeteiben kidolgozta a számítógépes programozás alapkoncepcióit, és a mai számítógépes nyelvek fontos alapelemeit is. Megjósolta a számítógépes programokban rejlő számos lehetőséget is, mint például a grafikai tervezést, illetve komplex zenék megírását. (Úgy is tekinthetünk rá, mint az elektronikus zene egyik úttörőjére.)
„Again, [the Analytical Engine] might act upon other things besides number, were objects found whose mutual fundamental relations could be expressed by those of the abstract science of operations, and which should be also susceptible of adaptations to the action of the operating notation and mechanism of the engine . . . Supposing, for instance, that the fundamental relations of pitched sounds in the science of harmony and of musical composition were susceptible of such expression and adaptations, the engine might compose elaborate and scientific pieces of music of any degree of complexity or extent.”
Ada társaságához tartozott a kaleidoszkóp feltalálója, Sir David Brewster, a sztereoszkóp és az elektromos távíró feltalálója, Charles Wheatstone , továbbá Charles Dickens és Michael Faraday is. Igen fiatalon, alig 37 évesen halt meg méhrákban, nyughelye sosem látott édesapja sírja mellett található.
1980-ban az Amerikai Védelmi Minisztérium az új programnyelvét, a Brit Számítógép Társaság pedig a legnevesebb elismerését nevezte el Adáról. Érdekesség még, hogy az ő képe szerepel a Microsoft eredetiséget igazoló hologramos matricáin is.
Linkek, további olvasnivalók:
http://hu.wikipedia.org/wiki/A_számÃÂtógép_története
http://www.scitech.mtesz.hu/10kiraly/index.html
2009. március 12., csütörtök
Venetian Snares - breakcore zene
A dal zseniálisra sikerült, nyitott füleknek muszáj meghallgatni! (Számomra a hosszúra nyúlt intro után (1:45-től) a legizgalmasabb.)
Religulous
Maher nevetségessé teszi az interjúalanyait, amivel egyben elgondolkodásra készteti a nézőt. Ilyen például a következő példa:
Az 1Mózes19-ben (Teremtés könyve) Isten angyalokat küld Lótért, hogy kiszabadítsa őt és családját Szodomából a nagy pusztulás elől. A Biblia megjegyzi, hogy a városban Lót az egyetlen igaz ember. Amikor az angyalok odaérkeznek a házához, a romlott szodomai férfiak megragadják őket, hogy erőszakot tehessenek rajtuk. Lót ekkor rimánkodni kezd nekik, hogy ne tegyék, inkább kiküldi hozzájuk a leányait, hogy azokat erőszakolják meg (8-as vers).
Bill Maher ezzel kapcsolatban epésen megjegyzi: felejtsd el a King James Bibliát (nálunk ugyanilyen a Károli Gáspár-féle Biblia), én inkább a Rick James Bibliára esküdnék, mert abban több moralitás található. (Rick James igen vad életstílusáról híres rap-zenész volt a kilencvenes években ).
A másik kényes téma keresztények számára a Jézus és az egyiptomi Hórusz istenség élettörténetében megtalálható rengeteg közös pont, melyekre Maher felhívja a nézők figyelmét. Itt egy lista a sokkoló párhuzamokról. Mindezekből, még ha csak a fele lenne igaz, egy elfogulatlan ember könnyen levonja azt a következtetést, hogy a bibliai Jézus-történet tulajdonképpen a Hórusz-történet reciklált változata.
Maher továbbá önjelölt prófétákat, messiásokat (az egyikük magabiztosan állítja magáról, ő tulajdonképpen Krisztus második megjelenése a földön) is megszólaltat, de a legérdekesebb riportja egy kvázi-antiszemita, anticionista rabbival (Yisrael David Weiss) készült, aki a palesztin zászlót mintázó jelvényt hord a kaftánján, és aki a Holocaust megtörténtét szükségszerűnek tartja, sőt, azt láthatóan nem nagyon tekinti sajnálatosnak. Ő az, aki a film tanúsága alapján vígan parolázik Mahmud Ahmadinezsád iráni elnökkel.
És akkor itt van még egy neuroteológus, aki a vallásos hit neurológiai hátterét kutatja, és pusztán biológiai alapon megkérdőjelezi a misztikus élmények valódiságát.
Kár a szájbarágós, klisészerű befejezésért, mégis érdemes a filmet megszerezni.
Ajánlott olvasmány: Leo Taxil: A szórakoztató Biblia, Szendi Gábor: Isten az agyban
És íme egy részlet Maher egyik showműsorából, melyben a Bush-kormányzatot gúnyolja.
2009. március 11., szerda
Utolsó bejegyzés mára - Zsófi esti meséje 7 éves korából
Dunbónak nevezte el. Atöbbi elefántmama is Dunbónak hívta bár néha cukorkámnak hívták
és ezértdunbó anyukája nagyon mérges volrájuk és mindenki csúfolta mert nagyfülevolt.
Egyszer roszgyerekek mentek az istál
Lóba és beleordítot az eggyikfülébe. Ezért a mamája felemelt a magasba egy szénaboglyát és
Jólmegijesztette őket és ezt szerintem gyerekek megérdemelték ugye? És Dunbó is megijedt
És azthidte hogy az anyukája rá mérges és ezért el is pityeredt.És ekkor találkozott Timothy
O val a ksegérrel ő is nézte hogy mekkora a füle Dumbónak.
Monkey Gone to Heaven
Moszkauer
AP news report, Budapest, Hungary:
Moszkauers, linzer cookies and coconut macaroons depart Hungary
New sweet cakes were made in secret in the kitchen of a certain Hungarian woman yesterday night. The woman whose name remains undisclosed claims that her aim with this operation is to provoke passion for her cakes internationally.
After baking she allegedly wrapped the cakes in cellophane and then packed them thoroughly in a cardboard box. The moszkauers, linzer cookies and coconut macaroons departed the capital city of Hungary safely this morning and are expected to arrive at the home of a renowned food reviewer based in Bydgoszcz, Poland within four days.
The woman said she had made the cakes with high expectations, and her only fear was that the icing on the coconut macaroons would be sticky.
AP Television News reporter Matild Borondi contributed to this report.